niedziela, 23 kwietnia 2017

Światowy Dzień Książki i Praw AutorskichŚwiatowy Dzień Książki i Praw Autorskich (nazywany także Międzynarodowym Dniem Książki) jest dorocznym świętem organizowanym przez UNESCO. Święto organizowane jest w celu promocji czytelnictwa oraz ochrony własności intelektualnej (za pomocą praw autorskich). Po raz pierwszy święto obchodzono w 1995 roku.

Dlaczego 23 kwietnia?
Tego dnia, w 1616 roku, zmarli znani pisarze William Szekspir  i Miguel de Cervantes. Tego dnia przypada także  rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy - między innymi Vladimira Nabokova, Maurice’a DruonaHalldóra LaxnessaJosepa Pla i Manuela Mejía Vallejo

Wiecie, że istnieje Światowa Stolica Książki? – Jest to tytuł przyznawany co roku przez UNESCO dla różnych miast jako wyróżnienie dla najlepszego programu promującego książki i czytelnictwo (w danym mieście).
Polskie miasto także było taką stolicą :) 23 kwietnia 2016 roku Wrocław stał się Światową Stolicą Książki.
W tym roku kadencję przejęło Konkara będąca stolicą Gwinei.

Do przemyślenia i refleksji - raport  Biblioteki Narodowej dotyczącej czytelnictwa w 2016 roku do pobrania na stronie Biblioteki - link poniżej.


Biblioteka Narodowa

Pomysł WSiP - u dla przedszkolaków (może coś się przyda także dla starszych). Po kliknięciu plakatu przejdziemy do strony, z której można pobrać ebook z materiałami.


eBook_okladka­_web.jpg

Tegoroczne akcje z okazji Święta Książki zostały opisane tu:

Światowy Dzień Książki – wydarzenia

Z okazji Dnia Książki dla Dzieci (2 kwietnia) IBBY opublikowała list na Dzień Książki dla Dzieci.
Do przeczytania po kliknięciu grafiki.


Źródło elementu grafiki z "okładki" posta: Freepik.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Nauczyciel Wieczorową Porą , Blogger