wtorek, 9 lutego 2021

Dzień Bezpiecznego InternetuDzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu do zasobów internetowych przez dzieci i młodzież.

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest od 2005 roku przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundację Dzieci Niczyje).


W tym roku DBI był obchodzony 9. lutego 2021 r. 
Co roku inicjatywa ta przyciąga coraz więcej  osób i bardzo dobrze, bo ma zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. W końcu każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Wydarzenia w ramach tego dnia mają także podkreślić jak ogromny potencjał ma internet, który dzieci mogą wykorzystać nie tylko do (twórczej i bezpiecznej) rozrywki, ale przede wszystkim w edukacji i kontaktach z rówieśnikami.Kids Using School Computer

Internet ma ogromny potencjał, ale jest także miejscem licznych przestępstw, których możemy stać się świadkami albo ofiarami. Tego samego mogą doświadczyć także dzieci, które od najmłodszych lat korzystają z tego źródła wiedzy i rozrywki. My jako dorośli -  rodzice, nauczyciele powinniśmy stać na straży bezpieczeństwa. 

10 porad dla rodziców dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu przez dzieci
Podstawowe porady dla rodziców dotyczące bezpieczeństwa dzieci w internecie, obejmujące m.in. kontakty z obcymi osobami w sieci, udostępnianie prywatnych danych, nielegalne treści. 
Plakat do pobrania po kliknięciu na obrazek.


Dziś przedstawię Wam kilka programów i stron, które pomogą nam i dzieciom zrozumieć zagrożenia, których należy unikać. Materiały te także warto przedstawić rodzicom podczas spotkań i zebrań.
Katalog Bezpiecznych Stron
Strona http://fdds.pl/best/ to bezpłatna przeglądarka bezpiecznych stron internetowych dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Program pełni funkcję kontroli rodzicielskiej w Internecie.

Katalog stron podzielony jest na trzy kategorie wiekowe: 3+, 6+, 9+ lat oraz na osiem kategorii tematycznych:
1. Gry i rozrywka
2. Książka i prasa
3. Film i muzyka
4. Edukacja
5. Kultura
6. Razem z rodzicami
7. Czas wolny
8. Zwierzęta.

Kurs dla rodziców - Bezpiecznie Tu i Tamhttps://fundacja.orange.pl/kurs/

Serwis internetowy dla przedszkolaków Necio - http://www.necio.pl/


Necio.pl to projekt edukacyjny skierowany do dzieci w wieku 4 - 6 lat, poświęcony bezpiecznemu korzystaniu z internetu. Serwis zawiera animacje, gry oraz piosenki tłumaczące zasady korzystania z zasobów sieci.
Program zawiera także materiały edukacyjne do wykorzystania przez nauczycieli.


Serwis internetowy dla uczniów klas ) I - III Sieciaki - http://sieciaki.pl/


Sieciaki.pl to projekt edukacyjny prowadzony od lutego 2005 r. Podstawowym elementem projektu jest edukacyjny serwis internetowy przeznaczony dla dzieci w wieku 9-11 lat, poświęcony tematyce bezpieczeństwa dzieci w internecie. W ramach projektu można wykorzystać filmy, gry, piosenki i materiały edukacyjne.Projekt Sieciaki.pl ma na celu przede wszystkim:- edukację dzieci w zakresie bezpieczeństwa w internecie,- promocję bezpiecznych zastosowań sieci,- certyfikowanie oraz promocję bezpiecznych stron i serwisów internetowych.
Tu można pobrać zabawy i materiały nawiązujące do treści programu.
Zachęcam także do pobrania animacji dotyczącej kontaktów on - line

 Owce w sieci - http://pl.sheeplive.eu/


Celem kreskówek "Owce w sieci" jest edukacja na temat zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii. Założeniem autorów było, by cykl kreskówek dla najmłodszych internautów stał się okazją do nauki, młodzieży pokazał ich internetowe zachowania w krzywym zwierciadle, a dla dorosłych – był rozrywką, ale i przyczynkiem do refleksji.
Wśród materiałów są także kolorowanki i gry (gra pamięciowa i gra w kości).
Dla nauczycieli - scenariusze zajęć do kreskówek - do pobrania tu.

Zuźka i Tunio poznają internet - program stworzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę
Materiały (kreskówki oraz scenariusze zajęć) do pobrania po kliknięciu na ilustrację.
Warto także wydrukować i przedstawić rodzicom i dzieciom Netykietę - do pobrania tu.


Akcja "Mama, Tata, Tablet" - http://mamatatatablet.pl/
Kampania „Mama, tata, tablet” prowadzona przez Fundację Dzieci Niczyje powstała z myślą o rodzicach dzieci w wieku od 0 do 6 lat. Akcja przestrzega przed zbyt wczesnym i niekontrolowanym udostępnianiem dzieciom urządzeń elektronicznych, jak tablety czy smartfony. Autorzy kampanii wskazują jednocześnie kiedy i jak udostępniać media elektroniczne z pożytkiem dla rozwoju najmłodszych.
Broszura, wyniki badań oraz spot do pobrania tu.Po więcej informacji zapraszam na strony:


Jeśli zainteresował cię mój wpis nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi. 
Jeśli doceniasz moją pracę daj znać w komentarzu. 
Dziękuję!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Nauczyciel Wieczorową Porą , Blogger