poniedziałek, 23 stycznia 2017

Dzień Pisma Ręcznego

Co roku 23 stycznia obchodzony jest Dzień Pisma Ręcznego.
Jest to data urodzin Johna Hancocka – jednego z sygnatariuszy Amerykańskiej Deklaracji Niepodległości, która została podpisana 4 lipca 1776 roku. Hancock znany był ze swojego dużego i ozdobnego podpisu (wyróżnia się spośród innych podpisów).


Myślą przewodnią do ustalenia takiego "święta" jest zwrócenie uwagi na znaczenie i rolę pisma ręcznego. Bo zobaczcie jak mało osób obecnie zwraca uwagę na czytelność swojego pisma, a jak wielu coraz mniej używa pisma ręcznego wyręczając się urządzeniami.
Dzisiejsze święto to dobra okazja do przypomnienia, że warto pisać ręcznie. A dlaczego?

  • Ręczne pisanie:- uczy nas dyscypliny i samokontroli,
    - wspomaga pamięć,
    - sprzyja rozwojowi innych umiejętności (czytanie, myślenie krytyczne, sprawność manualna, precyzja ruchów).
Pomoce XXI wieku, które za nas napiszą "ręcznie"
Z tym w gruncie rzeczy jest poważny problem, bo programy mają problem z prawidłowym łączeniem liter.... ale jeśli już potrzebujemy skorzystać z "pisma ręcznego" wygenerowanego komputerowego możemy wykorzystać Generator Kart Pracy Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jest on dostępny w wersji online i offline (co pozwala nam ściągnąć program na nasz komputer). Generator, jak to program, ma swoje zalety i wady. Generalnie to zawsze pomoc przy konstrukcji kart pracy, czy sprawdzianów. Ciekawą opcją jest możliwość stworzenia karty z wykorzystaniem zmiany przejrzystości tekstu. Z tekstem od razu też pojawia się liniatura. Wadą jest fakt, że długo trwa zapisanie dłuższego tekstu,bo program dokonuje na bieżąco połączeń liter i trzeba czekać....
Nie powiem, że korzystam z niego codziennie, ale warto go mieć "pod ręką".
Druga opcja to posiadanie zapisanych fontów w Wordzie... tu z łączeniem jest też kiepsko.
Ja posiadam dwa rodzaje fontów z polskim pismem ręcznym:
"Elementarz Dwa" - do pobrania tu.
"Szkolne Litery EFN" - nie pamiętam skąd pobrałam, ale nie polecam,bo łączenia są fatalne, a wersja bez łączenia jak poniżej:

Z okazji Dnia Pisma Ręcznego mam dla Was kartę pracy "Zagubione Zdania". Zadanie polega na odszukaniu w tabeli zdania, które stworzy podpis do obrazka zamieszczonego obok. Najlepiej wybrane okienka zamalować, a następnie zapisać je w liniaturze pod spodem. Dodatkowo przygotowałam czarno - białe  ilustracje, w sam raz do pokolorowania :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Nauczyciel Wieczorową Porą , Blogger