poniedziałek, 5 grudnia 2016

Mikołajkowo"Ding dong ding dong spadł już śnieg 

pierwsza gwiazdka z nami jest 

jest ktoś taki ktoś kto chce 
właśnie dziś odwiedzić mnie 
miły starszy siwy Pan 
z wielkim workiem przyjdzie sam 
i dostaniesz to co chcesz 
dzisiaj jest magiczny dzień"

No właśnie - skąd wiemy, że Św. Mikołaj to starszy siwy Pan? Za wszystko odpowiedzialna jest znana wszystkim firma Coca - Cola, która w 1931 roku stworzyła na potrzeby swojej reklamy wizerunek świętego i tak już zostało - więcej o wyobrażeniach tu.Kim był na prawdę Święty Mikołaj?

Mikołaj urodził się w Patarze( na terenie obecnej Turcji ) około 270 roku. Od najmłodszych lat biskup był bardzo pobożny i chętnie pomagał ubogim - miał taką możliwość, gdyż pochodził z zamożnej rodziny.
Według podań, legend pewnego dnia Mikołaj dowiedział się, że jeden z mieszkańców Patary popadł w biedę. Wychowywał on trzy córki, które z braku pieniędzy nie mogłyby wyjść za mąż. Ówczesny już Biskup Miry wrzucił rodzinie przez okno sakiewkę z pieniędzmi, co uchroniło je przed biedą - stąd tradycja "podrzucania" prezentów.
Data 6 grudnia też została wybrana nieprzypadkowo - gdyż wg zapisów jest to dzień śmierci biskupa.

Znalezione obrazy dla zapytania mikołaj z miry Znalezione obrazy dla zapytania mikołaj z miry

Współcześnie Kraina Świętego Mikołaja kojarzona jest z miejscem bardzo śnieżnym i ukrytym przed ludźmi - z tego skorzystała Laponia, która po II wojnie światowej postanowiła ożywić ruch turystyczny. W Rovaniemi powstała chatka - baza turystyczna. Dzięki wizycie Eleanory Roosevelt miejsce zostało dostrzeżone i odwiedzane coraz częściej.
W latach 80. XX wieku chatkę rozbudowano i nazwano ją wioską Świętego Mikołaja.
Obecnie jest to ogromna atrakcja turystyczna (Koło podbiegunowe – przebiega ono praktycznie przez sam środek wioski,Poczta Świętego Mikołaja – rocznie przychodzi tu 700 000 listów z ponad 150 krajów, Biuro Świętego Mikołaja - miejsce spotkań ze świętym).
Niestety nie byłam tam ;) ale za to można podejrzeć co się tam dzieje dzięki kamerze live -- > tu.


Do tematu trzeba chyba podejść z dużą dozą rezerwy, bo są dzieci, które bardzo długo wierzą w Świętego i jego tajemnice, inne dzieci zupełnie nie - warto wcześniej zrobić rozeznanie i dostosować się.

Mikołajkowe pomysły w pracy z dziećmi
Pomysłów jest wiele - myślę, że to jeden z wdzięczniejszych tematów do realizacji :) Jest zawsze kojarzony z radością i uśmiechem, czasem oczekiwania na święta i chwilę odpoczynku.

Ubierz Mikołaja i Panią Mikołajową (po kliknięciu na ikony więcej ubrań)

Wyślij list do Świętego Mikołaja

Papeteria do pobrania po kliknięciu na miniaturkę.


 Przygotowanie skarpety - rysunkowej lub szytej (według możliwości).
Stwórzcie kalendarz adwentowy (pomysły zaczerpnięte z internetu):

Jeśli zainteresował cię mój wpis nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi. 

Jeśli doceniasz moją pracę daj znać w komentarzu. 

Dziękuję!

Zdjęcia wykorzystane w poście to materiały prasowe, o których pisałam w poście oraz zdjęcia użyte zgodnie z zasadami ochrony praw autorskich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Nauczyciel Wieczorową Porą , Blogger