środa, 23 listopada 2016

Światowy Dzień Pluszowego Misia


Duży, mały, malutki, milutki, kolorowy, z kokardką czy z łatką ... Chyba nie ma osoby, która nie posiadała w dzieciństwie własnego ulubionego misia pluszowego. Wiele razy na pewno był nieodłącznym towarzyszem zabawy, podróży, przyjacielem, któremu powierzaliśmy nasze smutki, czy lekarstwem na nocne koszmary.
Kariera pluszowego misia zaczęła się w listopadzie 1902 roku, gdy 26. prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt podczas polowania nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka.

Scenę narysował dla "Washington Post" karykaturzysta Clifford Berryman. Słynny rysunek zainspirował rosyjskiego emigranta Morrisa Mitchoma, prowadzącego sklep z zabawkami na nowojorskim Brooklynie, do wyprodukowania takiej maskotki. Za zgodą prezydenta, nazwał go "Teddy's Bear" - miś Teddy'ego. Prezydent Roosvelt własnoręcznie odpisał na list Mitchoma: "Nie sądzę, żeby moje imię było wiele warte w tym niedźwiedzim interesie, ale proszę bardzo, może go pan używać". Dwa lata później, w 1904 roku "teddy bear" był już tak popularny, że Roosevelt walczący o reelekcję, wybrał go na maskotkę swojej kampanii i wygrał wybory.
 


    
Dzisiaj w każdym sklepie z zabawkami możemy natknąć się na pluszowe misiaki. Często są one bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek. Najbardziej znane nam postacie to Kubuś Puchatek, Coralgol, Miś Paddington, Miś Uszatek, Miś Yogi, a także "Mój Brat Niedźwiedź", "Troskliwe Misie" czy "Gumisie". 

25 listopada w każdej szkole, czy przedszkolu rządzą Misie. Tego dnia wszystko kręci się wokół nich - dzieciaki przynoszą swoje pluszaki, wszyscy o nich mówimy. Oprócz tych pluszowych i literackich, filmowych warto także mówić o tych żyjących w różnych naturalnych środowiskach przyrodniczych.

Poniżej garść pomysłów i propozycji na ten dzień.
baner - "Dzień Pluszowego Misia" (cały do pobrania po kliknięciu na łapkę)

Karty pracy do pobrania TU

Karta pracy dla najmłodszych.
Karta pracy dla piszących.1) Matematyka misiowa klik

Karta do pobrania po kliknięciu.

2) Zabawy językowe

Misiofakty - czyli zbieranie informacji o różnych misiach, niedźwiadkach oraz zaprezentowanie ich w ciekawy sposób.


3) Zabawy:
- puzzle do kolorowania klik
- labirynt klik
- ruchomy miś klik
- miś z papierowej torby klik

Jeśli zainteresował cię mój wpis nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi. 

Jeśli doceniasz moją pracę daj znać w komentarzu. 

Dziękuję!

1 komentarz:

Copyright © 2014 Nauczyciel Wieczorową Porą , Blogger