środa, 16 listopada 2016

O prawach dzieckaJanusz Korczak powiedział kiedyś, że "nie ma dzieci, są ludzie". Dzieci, podobnie jak dorośli, mają prawa i nikt nie może dziecka tych praw pozbawić. Jednak aby dziecko było świadome swoich praw, musi je znać.

Historia praw dziecka nie jest długa, bo sięga przełomu XVIII i XIX wieku. Pierwszym Państwem, które zajęło się tą kwestią były Stany Zjednoczone. Następnie coraz więcej krajów europejskich zaczęło pracę w tym kierunku. Po raz pierwszy prawa dziecka zostały spisane i opublikowane w Deklaracji Genewskiej z 1924 roku.
Najważniejszym aktem prawnym określającym prawa dziecka jest Konwencja o prawach dziecka która została ogłoszona i uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1989 roku --> więcej o genezie przeczytacie tu.
Akty prawne --> tu.

20 listopada 2014 roku Polska po raz pierwszy obchodziła Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, Sejm podjął uchwałę w sprawie ustanowienia święta, które przypadło w 25 rocznicę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka.
Plakat do pobrania po kliknięciu.
Plakat do pobrania po kliknięciu.
                                     
   

Do poczytania dla dorosłych - warto co jakiś czas zaglądać na stronę Rzecznika Praw Dziecka.
E- booki do pobrania po kliknięciu:
 

Mówiąc o prawach dziecka nie możemy zapomnieć o postaci Janusza Korczaka, który poświecił swoje życie dzieciom.
Na stronie Rzecznika Praw Dziecka dostępne są publikacje Korczaka --> tu.
Ja przedstawiam jego najważniejszą - "Prawo dziecka do szacunku". Jest to swego rodzaju manifest, jak nie credo i jakże bardzo aktualna pomimo, że napisana prawie sto lat temu...

Okładka książki Prawo dziecka do szacunku. Link do pdfa z publikacją

Do poczytania dla dzieci, z dziećmi:
Jak zwykle niezawodny Grzegorz Kasdepke i jego książka "Mam prawo!". Pozycja, która w prosty sposób tłumaczy dzieciom ich prawa (ja swoją zakupiłam na stoisku z książkami w "Biedronce").
Mam-prawo_Grzegorz-Kasdepke

Joanna Olech "Mam prawo i nie zawaham się go użyć!" - pozycja w sam raz dla klas I - III, już nieinfantylna i jeszcze nieskomplikowana. Ciekawie opowiedziane dziewięć historii - więc można śmiało czytać podczas zajęć, w odstępach.
Mam prawo i nie zawaham się go użyć! Joanna Olech (EAN: 9788364011078)

Książki dla dzieci o Januszu Korczaku:
Ilustracja
Anna Czerwińska - Rydel "Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku"
"Iwona Chmielewska "Pamiętnik Blumki"

Beata Ostrowicka "Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku" (Piękna historia, bardzo wzruszająca - a dzieci słuchają jej z otwartymi buziami).
Rok 2012 był Rokiem Janusza Korczaka. Z tej okazji powstała strona http://2012korczak.pl/index.php, gdzie są zamieszczone ciekawe informacje dotyczące Korczaka.
Ja zachęcam do zajrzenia do zakładki z wyborem fragmentów tekstów Janusza Korczaka dla dzieci (tu). Warto też z dziećmi omówić prace plastyczne, które powstały przez inspiracje twórczością Korczaka (tu).
Nie zapominajmy także o Królu Maciusiu - tam znajdziemy także wiele fragmentów dotyczących praw dziecka. Po za tym to także świetne wyjście do rozmowy o tym co by było, gdyby światem rządziły dzieci :)

Materiały do wykorzystania w pracy (do pobrania po kliknięciu na miniaturę):
Zalecenia dotyczące postępowania dla dobra dziecka:
Plakat
Dokument powstał przy współpracy z przedstawicielami Biura Rzecznika Praw Dziecka, Ministerstwa Sprawiedliwości, Prokuratury Generalnej, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Komendy Głównej Policji.

Plakat "Prawa dziecka"

20 listopada - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Plakaty z opisem (chwilowo bez możliwości pobrania).
Myślę, że najpiękniej i najlepiej wyjdą prace wykonane przez dzieci - pokażą w ten sposób jak rozumieją dane prawo i gdzie widzą jego zastosowanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Nauczyciel Wieczorową Porą , Blogger