niedziela, 28 października 2018

O niepodległości dla najmłodszychZnalezione obrazy dla zapytania piłsudski kolorowanka
"Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości."
Józef Piłsudski

Niepodległość - temat wydaje się niebywale trudny, a jednak warto (nawet trzeba) o nim mówić od najmłodszych lat, bo to historia tworzy kolejne pokolenia. A co jeśli najmłodsi nie będą jej znali?
Najpierw warto samemu doczytać to i owo i nie mówię tu o ogólnikach, bo sami wiecie dzieci później potrafią zadawać niezwykle trudne (ciekawe i jakże trafne) pytania dotyczące omawianego tematu.
Jak zwykle zachęcam do czytania literatury historycznej, ale w końcu jest XXI wiek ;)
Warto zajrzeć na stronę Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Myślę, że to doskonałe źródło wiedzy o samym Marszałku i jego dokonaniach.

Propozycje do pracy z dzieciakami:
1) Mieszkańcy spod 11 - genialny, multimedialny projekt edukacyjny dla uczniów klas I - III.
Strona jest podzielona na 2 części i ja realizowałam je odpowiednio w I i II klasie. Dodatkowo prócz filmu w materiałach dla nauczycieli są scenariusze, plansze, kolorowanki, ćwiczenia, które można wykorzystać nie tylko przy wyżej wspomnianym temacie.
Temat wyjściowy to hasło "zgoda - niezgoda" - i wcale nie trzeba tu pompatycznie mówić o bohaterach, datach i czynach. Bo przecież już najmłodsi rozumieją kwestie zgody i własności, a czy to własnie nie o to chodziło prawie 100 lat temu?

Przejdź na stronę po kliknięciu na obrazek.


2) Czytelnictwo! Dzieci uwielbiają słuchać historii - dlatego też chętnie posłuchają o czymś co wydarzyło się na prawdę.
Tu mam kilka propozycji:
--> książkę Zofii Staneckiej "Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach".
Jak sam tytuł mówi w książce w bardzo ciekawy sposób przedstawionych zostało 6 wydarzeń z historii Polski, także ta z 11 listopada 1918 r.
Książkę można zakupić w na prawdę dobrej cenie i korzystać z niej przez cały rok.--> Historia Baśki Murmańskiej - niedźwiedzicy, która osobiście poznała Marszałka. Temat, który zainteresuje każde dziecko - bez względu na płeć, czy zainteresowania.
Historia Baśki Murmańskiej
Po kliknięciu na rysunek Baśki przejdziecie do strony Twierdzy Modlin i materiałów do wykorzystania - historia, komiks, krzyżówka, mapa, informatory.

--> książki z serii "Czytam sobie z kotylionem" wydawnictwa Egmont - pozycja przygotowana specjalnie z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.
Bohaterowie serii opowiadają o tematach związanych z niepodległością i patriotyzmem. Opisują wydarzenia prawdziwe, przedstawiają ludzi (czasem znanych wszystkim - jak Marszałek Piłsudski, ale także tych mniej znanych - jak bracia Jabłkowscy), którzy w ciągu tych 100 lat tworzyli Polskę.
Więcej o serii --> https://czytamsobie.pl/


--> seria "Polscy Superbohaterowie" - ta seria także opowiada o niezwykłych Polkach i Polakach - ludziach mądrych i odważnych. Podczas czytania dowiemy się jak żyli, gdzie pracowali, o czym marzyli i co im zawdzięczamy.
Książki dostępne na stronie wydawnictwa RM --> tu.

źródło zdjęcia: http://silesiadzieci.pl/artykul/5794/polscy-superbohaterowie-czyli-historia-dla-dzieci-w-pigulce


3) animacje
- Animowana Historia Polski - hit we wszystkich moich klasach, z którymi do tej pory pracowałam.


dla starszych: animacja przygotowana na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości w ramach projektu MY Polacy 1918-2018 przez Narodowy Bank Polski


- "Piosenka młodego patrioty"
- "Polskie symbole narodowe - Polak Mały"
- Niezwykłe Lekcje Rytmiki - "Jestem Polakiem"


- ZoZi - Co to jest niepodległość?Oczywiście w szkole, przedszkolu można:
- napisać notatkę w zeszycie, wkleić zdjęcia, rysunki do zeszytu,
- przystroić salę w biało-czerwone dekoracje,

- przygotować biało - czerwone stroje, czy kotyliony (które mogą być formą zajęć ręcznych, czy plastycznych - ja np z klasami m.in. wiązałam kokardy, przyszywałam guziki, przyklejałam barwione pestki),
- śpiewać piosenki i pieśni patriotyczne,
 -  przygotować przedstawienia teatralne (np na podstawie historii „Mieszkańców spod Jedenastki”),
 - wybrać się na wycieczkę śladami historii – w zależności od miejsca zamieszkania. Jeśli jest taka możliwość warto wybrać się na wycieczkę do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, gdzie można uczestniczyć w zajęciach i warsztatach edukacyjnych, dostosowanych do grupy wiekowej.Zajrzyjcie także do postu z zeszłego roku oraz do tego
o Święcie Flagi - tam też trochę pomysłów i materiałów, które mogą się przydać na 11.11

A Wy? Jakie macie pomysły na uczczenie tego Święta? Czekam na Wasze propozycje i pomysły!

Jeśli zainteresował cię mój wpis nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi. 

Jeśli doceniasz moją pracę daj znać w komentarzu. 

Dziękuję!

Zdjęcia wykorzystane w poście to materiały prasowe (Muzeów, Wydawnictw), o których pisałam w poście. Animacje i filmy - źródło YouTube.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Nauczyciel Wieczorową Porą , Blogger